Det årliga bilrallyt för SPF Tuna-Säter har genomförts.
I vackert försommarväder startade ett 40-tal seniorer den fyra mil långa sträckan.
Den här gången började turen mot Naglarby och vidare efter älven mot Torsång. Där fortsatte vi mot Gustafs och efter en rundtur på småvägarna där vände vi åter mot Romme och avslutade som vanligt i Trönö hos familjen Karlsson.
Frågor om trafik
Efter vägen hade Lars Karlsson och Sven-Olov Zetterström satt upp tolv kluriga frågor. De flesta gällde olika trafikregler. Inte så lätt alla gånger.
Vid målet i Trönö väntade en god hemlagad ärtsoppa med ostmacka plus kaffe och kaka som Anna-Lena Karlsson och Aina Eriksson bjöd på. Det smakade riktigt gott.
Ingen fullträff
Sedan var det dags för det som alla väntade spänt på, nämligen prisutdelningen. Den här gången var det ingen som hade alla rätt.
Vanja och Roine Melandsö som båda hade tio rätt, var först att få välja från prisbordet.
En varm applåd och ett stort tack för ett fint arrangemang fick familjen Karlsson, Sven-Olov Zetterström och Aina Eriksson.
Vi ser fram emot nästa tur.
