Skogsvandrarna i SPF Seniorerna Falun har vandrat varje vecka under hösten under ledning av Inger Gyllner och Göran Carlstrand.
Vandringarna har gått till Svärdsjö gruva, i Källviksskogens naturreservat, till berget Väster i Boda i Svärdsjö och vid Lövberget och Stångtjärn.
Höstens sista skogsvandring företogs i Sundborn i fint soligt höstväder och höstfärger. Via stigar genom den fina skogen gick de en slinga och kom in i Sundbornsbyn och ner till sjön Toftan där de fikade. 30 nöjda vandrare och två hundar avverkade 5,5 km.
Smala stigar
Nu startar långvandringarna. Första långvandringen företogs runt omkring Finnsåsens fäbodar. Den leddes av Ulf Löfgren på smala stigar och genom obanad terräng i vackert höstväder.
Ulf berättade att han som ung lantmätare varit här på fäboden och mätt och avstyckat en fastighet. På fäboden står en fäbodkyrka, som uppförts genom ombyggnad av en äldre ladugård, med hjälp av ideellt arbete genom bönder och hantverkare från framför allt byarna, Sellnäs, Halvarsgårdarna och Koppslahyttan i Stora Tuna socken. I kyrkan har flera bröllop, dop och julottor genomförts. På fäbodvallen har även skid- och friluftsfrämjande ett stes, dvs en stuga.
Lång tid
18 vandrare och en hund vandrade på äldre fäbodstigar förbi rester av äldre fäbodar i riktning mot Alderbäcksfäbodarna Vid Prostfäbodsvallen rastade de. De fortsatte sedan utför Morberget och vidare tillbaka till Finnsåsens fäbod.
