Mona Engberg, ordförande i Wallinsamfundet, gästade SPF Seniorerna Tuna-Säters cafémöte i Romme. En intressant historia om Tunasonen som slutade som ärkebiskop.
Johan Olof Wallin föddes 1779 i Yttre Skomsarby, Stora Tuna socken, som en av flera syskon i en soldatfamilj. Han började tidigt att skriva dikter, han var duktig i skolan och när han avslutade trivialskolan i Falun var han en av de duktigaste eleverna på skolan. Han talade, läste och skrev latin lika bra som han talade, läste och skrev svenska.
Arbetade
Han fortsatte sina studier i Västerås och Uppsala men var tvungen att arbete något år emellan för att finansiera sina studier. Han avslutade studierna 1803 och blev några år senare prästvigd. Han blev domprost 1816 och ärkebiskop 1837.
Mest känd är Johan Olof Wallin för 1819 års psalmbok där han skrivit och översatt många psalmer, men han var också en duktig talare och fyllde kyrkorna han verkade i. Han var ledamot av Svenska Akademien, med stol nummer 1 från 1810 och fram till sin död 1839.
Mona Engberg är också en duktig talare och berättade mycket målande om Johan Olof Wallin och hans liv. Medlemmarna i SPF Tuna-Säter tackade henne med varma applåder och blommor.
