FOTO: PRIVAT
Per Nilsson överlämnar välförtjänt gåva till jubilaren Jan Holgersson.

Bröst och prostata i samma monter på mässa

Falun 2026-10-13 av Per Nilsson

Under två dagar 23–24 september har Prostatacancerföreningen (PCF) Dalarna och Bröstcancerföreningen (BCF) Dalarna delat monter på 60+ mässan i Falun.

Antalet besökare har varit bra och tillsammans har föreningarna förklarat vad bra det är att ta sina prover, mammografi för damerna och PSA-prov för herrarna.
På torsdagen hade Monica Gabrielsson ordförande i BCF och Jan Holgersson ordförande i PCF ett kort föredrag från scenen. Budskapet var att kvinnorna skall lära känna sina kroppar och undersöka sina bröst och armhålor. För männens del har vi ingen motsvarighet att känna prostataförändringar utan de flesta fallen upptäcks vid PS-test.
Trotjänare
Den organiserade prostatatestningen OPT som smygstartade hösten 25 har kommit i bakgrunden av administrativa hinder och byte av journalsystem.
Per Nilson representant för medlemmarna i PCF Dalarna passade på att överlämna en gåva till Jan Holgersson. Han har arbetat i föreningen under alla 21 år och sett medlemsantalet öka från 86 till 730.